GPS na rower. Telefon jako GPS turystyczny

Wszystkie programy są darmowe i były testowane na telefonie Nokia 6220 classic. Telefon ma wbudowany moduł GPS i system Symbian.

Najlepsze aplikacje

Sports-tracker (www.sports-tracker.com) – bardzo dobry program do zapisu śladu. Program dedykowany na telefony z systemem Symbian. Posiada przyjemną dla oka oprawę graficzną i jest prosty w obsłudze. Po rejestracji na stronie programu możemy udostępniać na bieżąco naszą pozycję. Bardzo przydatną funkcją jest auto pauza gdy nasza prędkość spadnie poniżej określanej wartości. Dzięki temu nie musimy podczas postoju ręcznie zatrzymywać zapisu. Podczas pauzy GPS nie „pływa” i dzięki temu ślad jest ładniejszy. Sport-tracker pozwala eksportować ścieżkę do większości popularnych formatów. Własny system kompresji śladu jest bardzo dobry. Kilkukilometrowa trasa zajmowała zaledwie 3 KB ! Trasa może być wyświetlana na mapach OpenStreetMap.

GPSed (www.gpsed.com) – program napisany w Javie i pod WM, dzięki czemu działa na większości telefonów. Prosty w obsłudze. Posiada wiele przydatny funkcji takich jak: auto pauza, zapisywanie waypointów, ustalanie kompresji śladu, udostępnianie śladów na stronie programu (darmowe 30 dni). GPSed jest jedynym znanym mi programem, który pozwala na kontynuowanie zapisu śladu. Jeżeli pauzujemy zapis  i wyłączymy aplikację po jej ponownym uruchomieniu możemy kontynuować zapis. Aby to zrobić tworzymy nową trasę, program podpowie nam, że poprzednia trasa nie jest ukończona i możemy ją kontynuować. Dzięki temu gdy wyczerpie się bateria w telefonie po jej wymianie możemy bez problemu dalej zapisywać nasz ślad.

Inne

bbTracker 0.5.3.1 (www.bbtracker.org)- jest to bardzo prosty program napisany w javie do zapisywania śladu wycieczki z GPS (GPS track log). Mamy możliwość eksportowania śladu do plików KML i GPX.

Velox (www.veloxgps.de)- licznik rowerowy w Javie z funkcją zapisu trasy. Nie ma możliwości bezpośredniego eksportu śladu z programu do pliku.

Trekbuddy (www.trekbuddy.net)- program przeznaczony do map. Posiada prostą funkcję zapisu trasy.

Sportypal (www.sportypal.com)- program bardzo podobny do sport-trackera. Niestety nie posiada funkcji auto pauzy co jest ogromnym minusem na trackera sportowego